Chopper? Dobry tłumik to podstawa!

Szerokie i duże produkcje Amerykańskie, jakimi są popularne od wielu lat choppery, cieszą się nieustannie ogromną ilością fanów. Śmiało można powiedzieć, że jazda na chopperze to styl życia, gdyż ta kultura wiąże się z bardzo rygorystycznymi zasadami.

 

Sam motocykl też musi być odpowiednio przygotowany, ponieważ chociażby jazdy z uszkodzonym tłumikiem, będzie raczej wywoływać u ludzi uśmiech na twarzy, zamiast podziwu i szacunku.

 

Tłumiki i ich różnice.

 

Oczywiście nie ma problemu, by zamontować w swoim motocyklu tłumik od szybkiego sportowego motocykla, będzie wymagać to jedynie kilku ciekawych pomysłów i rozwiązań,  jest to jednak możliwe. Taki pomysł powinniśmy od razu odrzucić, ponieważ wizualnie będzie to niemal katastrofa. Choppery wymagają od swoich właścicieli dbałości o detale, gdyż nie mają być one szybkie, mają robić wrażenie wizualne i dźwiękowe, montaż sportowego tłumika absorpcyjnego, będzie w pewnym sensie profanacją!

 

Jak powinny wyglądać tłumiki dla chopperów? Otóż są to długie i wąskie rurki, tutaj nie musimy martwić się o ich rozmiar, ponieważ nie muszą być one maksymalnie skompresowane, jak to bywa w przypadku innych maszyn. Są to zazwyczaj produkty refleksyjne, dzięki czemu nie należą do drogich.

 

Długość takiego tłumika zaczyna się od 30, a kończy nawet na 50 centymetrach, więc możemy wyobrazić sobie mniej więcej, jak będzie prezentować się takie rozwiązanie na naszym sprzęcie. Kolejną charakterystyczną cechą wizualną, jest fakt, że zazwyczaj są one srebrne lub chromowane, dzięki czemu można stworzyć bardzo ciekawy kontrast do reszty lakieru swojej maszyny. Ciekawym rozwiązaniem mogą być elementy zdobiące końcówki, różnego rodzaju zagięcia i kształty, które dobrze dobrane do reszty dodatków, będą tworzyć niesamowicie spójną całość.

 

Najczęściej popełniane grzechy – czego nie robić.

 

Tłumiki do chopperów nie należą do drogich, ponieważ nowy i nigdy nie używany model, możemy nabyć drogą kupna już w cenie 150 – 200 złotych, dodatkowo warto pamiętać o tym, że nie jest to zakup, który będziemy musieli często powielać, więc najlepszym rozwiązaniem jest kupno jednego porządnego tłumika, który będzie nam dzielnie służył przez kilka sezonów.

 

Nigdy, ale to nigdy nie wolno przewiercać swojego tłumika, ponieważ co prawda będzie on głośniejszy, jednak dźwięk stanie się nieznośny i osoby które znają się na danym temacie, od razu zauważą różnicę. Czasem lepiej żeby dźwięk był nieco cichszy, ale żeby posiadał dużo większą głębie, będzie on wtedy i tak zwracał na nas uwagę, jednocześnie imponując wszystkim osobom zainteresowanym.